Alcoa zet de toon

Woensdag maakte ’s werelds grootste aluminiumproducent Alcoa zijn kwartaalcijfers bekend. Voor het derde kwartaal op rij belandde de cijfers van het concern in het rood, wat vooral te wijten was aan een scherpe daling van aluminiumprijzen. Ondanks de negatieve resultaten reageren beleggers opgelucht. Zij vinden de cijfers meevallen en ook analisten zijn positief gestemd.

Rood
Alcoa leed in het tweede kwartaal van 2009 een nettoverlies van 454 miljoen dollar, waar het in dezelfde periode een jaar eerder nog een winst realiseerde van 546 miljoen dollar. In het eerste kwartaal van dit jaar bedroeg het nettoverlies nog 497 miljoen dollar. In het afgelopen kwartaal kwam het verlies per aandeel uit op 26 dollarcent, wat minder slecht was dan de 38 dollarcent die analisten hadden geraamd.

De omzet in het tweede kwartaal kwam uit op 4,2 miljard dollar, een daling van 41%. In bijna alle sectoren stond de omzet onder druk, maar voor beleggers was het omzetcijfer beter dan verwacht. Analisten waren uitgegaan van een omzet van 3,97 miljard dollar.

Alcoa bleek in staat zijn kosten sterk te kunnen reduceren. Aan het begin van dit jaar kondigde de aluminiumproducent een reorganisatie aan waarin 15.000 banen werden geschrapt. Daarnaast werd vanwege de afgenomen vraag de productie fors teruggeschroefd.

De productie van aluminium nam ten opzichte van hetzelfde kwartaal een jaar eerder af met 13,4%. In vergelijking met het vorige kwartaal bedroeg de afname 3,9%. Alcoa verscheepte ten opzichte van het eerste kwartaal van dit jaar 15,8% meer aluminium.

Het bestuur van Alcoa ziet enkele lichtpuntjes. Volgens hen laat de markt voor aluminium enig herstel zien, waarin China vooral de aanjager is. Desondanks heeft Alcoa de verwachting herhaald dat de vraag naar aluminium dit jaar zal dalen met 7%.

Overwegend positief
Op dit moment staan er voor het aandeel 8 koop-, 11 houd- en 2 verkoopadviezen uit, waardoor de consensus overwegend positief is. Het gemiddeld koersdoel bedraagt 18,28 dollar, het niveau waarop het aandeel nog koerste in oktober 2008. Het levert een verwacht rendement op van maar liefst 93,18%. Wordt er echter gekeken naar de meest recent afgegeven koersdoelen ontstaat een ander beeld. Zo verwachten de analisten van UBS , Macquarie Research en Davenport&Company dat de koers van het aandeel zal dalen. Zij hebben koersdoelen uitstaan van respectievelijk 8,25 dollar, 6,50 dollar en 9 dollar.

De grafiek hieronder toont het koersverloop van het aandeel over de afgelopen 6 maanden. Waar het aandeel begin januari nog op 10,45 dollar stond, ging het daarna snel bergafwaarts. Op 18 maart noteerde het aandeel zijn voorlopige dieptepunt op 5,90 dollar. Sindsdien is Alcoa bezig aan een opmars en is het aandeel gestegen met meer dan 80% tot ongeveer 10,50 dollar, wat dus ongeveer hetzelfde niveau is als begin dit jaar.