Stijgende kosten, hogere investeringslasten, terughoudendheid bij aandeelhouders en politieke onzekerheid worden genoemd als grootste obstakels voor het bereiken van net zero, tegelijkertijd groeit het optimisme over het potentieel van AI en opkomende technologieën.
Amsterdam, 10 maart 2025 - Ondanks recordinvesteringen in schone energie zijn energiebedrijven in 2025 minder optimistisch over de snelheid waarmee de wereld netto nul CO₂-uitstoot zal bereiken dan een jaar geleden. Dat blijkt uit de 2025 Energy & Natural Resources Executive Survey van Bain & Company waarvoor 700 bestuurders in de energie- en grondstoffensector werden ondervraagd.
Bijna de helft (44%) van de ondervraagden verwacht nu dat netto nul uitstoot pas in 2070 of later haalbaar is. In 2024 lag dit met 31% aanzienlijk lager. Slechts 32% van de ondervraagde bestuurders verwacht dat het doel van CO2-neutraliteit in 2050 bereikt wordt, een scherpe daling vergeleken met eerdere onderzoeken, toen 40% tot 50% van de ondervraagden aangaf ervan overtuigd te zijn dat net zero halverwege de 21e eeuw bereikt kon worden.
Gemiddeld verwachten bestuurders uit olie- en gassectors dat de mondiale vraag naar olie rond 2038 piekt. Dit onderstreept de overtuiging binnen de sector dat traditionele energiebronnen nog lange tijd een essentiële rol spelen in de mondiale energievoorziening.
Het jaarlijkse onderzoek van Bain werd gehouden onder meer dan 700 bestuurders in olie en gas, nutsbedrijven, chemie, mijnbouw en de agrarische sector.