“Er is nog altijd enorm veel verspilling in het banksysteem”

Geschreven door Cédric Boitte

Met een campagne gedragen door Brad Pitt en een promotionele rentevoet van 3% wil Trade Republic de bankgewoonten door elkaar schudden. Volgens Vincent Grard, verantwoordelijk voor Frankrijk en de Benelux bij de neobank, gaat het doel veel verder dan een eenvoudige marketingstunt: Belgen aanzetten om zich vragen te stellen over de vergoeding van hun geld.

Waarom hebben jullie Brad Pitt gekozen als wereldwijde ambassadeur?

Vincent Grard: Het idee is uiteraard niet om mensen te doen geloven dat Brad Pitt Trade Republic gebruikt. Hij is trouwens Amerikaan en kan om reglementaire redenen zelfs geen rekening bij ons openen. Ons doel is om aandacht te trekken en mensen een eenvoudige vraag te laten stellen: wat biedt hun bank vandaag eigenlijk nog echt? Er is nog altijd enorm veel verspilling in het traditionele banksysteem. Veel geld staat stil op rekeningen die weinig of helemaal geen rente opleveren. Met deze campagne wil Trade Republic de klassieke bankgewoonten doorbreken en de vergoeding van spaargeld opnieuw centraal zetten.

Deze campagne gaat ook gepaard met een aanbod van 3% voor nieuwe klanten. Waarom nu deze offensieve aanpak?

Vincent Grard: We hebben gemerkt dat zodra iemand Trade Republic begint te gebruiken, het feit dat ze rente ontvangen op hun dagelijkse geld hun kijk op sparen sterk verandert. Veel mensen ontdekken dat het mogelijk is om rente te krijgen op het geld dat gewoon op hun zichtrekening staat, en niet alleen op een spaarrekening. Ook de context speelt mee. Door de geopolitieke spanningen en de terugkerende zorgen rond energie begint inflatie opnieuw een bekommernis te worden voor gezinnen. In die context kan 3% rente op cash gezinnen helpen om een deel van hun koopkracht te behouden.

Jullie aanbod van 3% geldt voor alle stortingen. Daardoor valt het niet onder de fiscale vrijstelling voor spaarrekeningen?

Vincent Grard: Nee, dat klopt, en dat is een bewuste keuze. Het Belgische systeem legt bepaalde beperkingen op, zoals de getrouwheidspremie. Dat past niet binnen onze filosofie. Bij ons worden de intresten dagelijks berekend en maandelijks uitbetaald. Daardoor ligt het werkelijke rendement zelfs iets boven de 3% dankzij samengestelde interesten. Anderzijds geeft dit geen recht op het fiscale voordeel van gereglementeerde spaarrekeningen. Maar als je kijkt naar de bestaande aanbiedingen in België, biedt geen enkele bank een vergelijkbare rente, zelfs niet wanneer je rekening houdt met de getrouwheidspremies en de roerende voorheffing van 15%.

Trade Republic heeft vandaag meer dan 10 miljoen klanten. Wat is de sleutel tot jullie succes?

Vincent Grard: Onze aantrekkelijke rentevoeten, die buiten promotieperiodes afgestemd zijn op de voorwaarden van de Europese Centrale Bank, spelen uiteraard een belangrijke rol, net als ons prijsbeleid. Maar we merken ook een enorme belangstelling voor onze geautomatiseerde investeringsplannen. Dat is voor ons essentieel, want de missie van Trade Republic is sinds dag één dezelfde gebleven: Europeanen helpen om hun financiële toekomst beter voor te bereiden en het pensioenvraagstuk aan te pakken. Wij zijn ervan overtuigd dat geleidelijk investeren een van de beste hefbomen is om meer financiële vrijheid toegankelijk te maken voor zoveel mogelijk mensen.

Is België een prioritaire markt voor Trade Republic?

Vincent Grard: Absoluut. We hebben al enkele honderdduizenden Belgische klanten en willen nog veel verder gaan. Onze prioriteit voor België is het oprichten van een lokale vestiging om alles rond fiscaliteit voor onze klanten eenvoudiger te maken, vooral het beheer van de taks op beursverrichtingen (TOB). Dat is trouwens een van de belangrijkste opmerkingen die we via onze klantendienst krijgen. Vandaag moeten nog veel stappen manueel gebeuren en we willen die ervaring verbeteren. Een klantendienst die Trade Republic onlangs heeft versterkt?

Vincent Grard: We hebben inderdaad enorm veel geïnvesteerd in dat domein. Zoals veel technologiebedrijven dachten wij aanvankelijk dat artificiële intelligentie de meeste behoeften kon opvangen. Maar in de banksector, wanneer iemand zijn kaart verliest of met een dringend probleem zit, wil die persoon vaak gewoon met een mens kunnen spreken.

Vandaag kunnen onze klanten 24 uur per dag en 7 dagen op 7 een menselijke adviseur bereiken, ook telefonisch. Om die evolutie te ondersteunen hebben we meer dan 1.000 medewerkers aangeworven.