- Wereldeconomie maakt verschuiving door van just-in-time-efficiëntie naar just-in-case-veerkracht
- Drie dimensies van de grote herschikking zichtbaar in handel, kapitaal en productie
- Hoogste rendementen verwacht voor aandelen uit opkomende en ontwikkelde markten en beursgenoteerd vastgoed
Rotterdam, 22 september 2026 – Robeco heeft de 16e editie gepubliceerd van zijn 5-year outlook, Expected Returns 2027-2031, met als titel De grote herschikking. In de outlook wordt uiteengezet dat de wereldeconomie – net als het menselijk brein, dat zich bij verstoringen herprogrammeert – nieuwe routes creëert om economische knelpunten, zoals het conflict in het Midden-Oosten, te omzeilen.
Volgens de outlook betekenen het streven naar grotere energiezekerheid en de opkomst van kunstmatige intelligentie, die het gehele bedrijfslandschap ingrijpend verandert, dat het tijdperk van efficiëntie geleidelijk plaatsmaakt voor een tijdperk van plasticiteit. Voorheen waren beleggers actief in een wereld die was geoptimaliseerd voor efficiëntie. Nu verandert de architectuur van de wereldeconomie van just-in-time-efficiëntie naar just-in-case-veerkracht.
Geopolitieke fragmentatie, zoals de sluiting van de Straat van Hormuz in 2026, waar een zesde van de wereldwijde energievoorziening doorheen loopt, is daar een goed voorbeeld van. De wereldeconomie creëert nieuwe manieren om deze knelpunten te omzeilen, niet in de laatste plaats via een sterke toename van investeringen in hernieuwbare energiebronnen om in de eerste plaats de afhankelijkheid van fossiele brandstoffen te verminderen.
Peter van der Welle, strateeg Multi-Asset Solutions bij Robeco: “Vorig jaar stelden we dat de wereld een ‘krachteloze renaissance’ inging: een periode waarin buitengewone technologische vooruitgang samengaat met remmende effecten van verhoogde onzekerheid over het economisch beleid. Dit jaar blijven we volledig achter het renaissance-deel van die stelling staan, maar zijn we wel geneigd om het ‘krachteloze’-element te nuanceren.”
Laurens Swinkels, hoofd Solutions Research bij Robeco: “Wat is veranderd, is ons inzicht in de cyclische gevolgen van de investeringscyclus die gaande is om de AI-revolutie mogelijk te maken, en ook in de veerkracht van de wereldeconomie met het oog op de enorme verstoring van het aanbod op de wereldwijde oliemarkt, door de sluiting van de Straat van Hormuz, plus de nasleep van de hoogste Amerikaanse invoertarieven sinds de jaren 30 van de vorige eeuw. Deze veerkracht vloeit voort uit het vermogen om zich aan te passen en te herschikken ondanks opkomende knelpunten.”
De ‘grote herschikking’ vindt naar verwachting plaats in drie nauw samenhangende dimensies die gevolgen hebben voor de toekomstige rendementen van beleggingen. Ten eerste wordt de handel herschikt, doordat bedrijven toeleveringsketens diversifiëren en overheden veiligheid steeds belangrijker vinden naast efficiëntie. De wereld deglobaliseert niet, maar reorganiseert zich, waardoor meer spreiding ontstaat in handelsvolumes tussen regio's.
Ten tweede wordt de rol van kapitaal herschikt, nu we bij een belangrijk omslagpunt zijn aangekomen van een consumptiegedreven economie naar een economie die meer wordt gedreven door investeringen. De fysieke economie, aangevoerd door grootschalige infrastructuur voor AI en hernieuwbare energie, is in opkomst; het asset-light bedrijfsmodel kan in de komende vijf jaar terrein gaan verliezen.
Ten derde wordt de productie zelf herschikt. De volgende fase van de AI-gedreven productiviteitsrenaissance zal worden geleid door bedrijven die erin slagen de productieprocessen eromheen te transformeren en opnieuw vorm te geven. Wij geloven dat AI vooral een aanvulling zal zijn op arbeid en die niet zal verdringen.
De Expected Returns schetst een optimistisch, pessimistisch en basisscenario voor de mogelijke ontwikkelingen in de komende vijf jaar:
De grote herschikking blaast nieuw leven in de economische groei. Dit is uiteindelijk een verhaal van een succesvolle waardeoverdracht van AI-enablers naar AI-adopters. Toch gaat dit gepaard met hogere inflatie en technologische werkloosheid. De herschikking van de handel stimuleert veerkracht in plaats van efficiëntie, de herschikking van kapitaal verhoogt de investeringsintensiteit, en de herschikking van de productie verhoogt de productiviteit via automatisering.
De grote herschikking blijkt aanzienlijk succesvoller dan verwacht in het verhogen van de trendmatige bbp-groei en het realiseren van milde desinflatie. In dit scenario beleeft de wereldeconomie een echte productiviteitsrenaissance die doet denken aan het einde van de jaren 90 van de vorige eeuw. Het belangrijkste verschil is dat AI transformatiever blijkt, doordat AI niet alleen de automatisering versnelt maar ook de eigen verspreiding.
De grote herschikking stokt voordat de voordelen ervan kunnen worden gerealiseerd. De economie blijft de kosten van aanpassing dragen zonder de verwachte voordelen van AI te realiseren. Wat begint als een deflatoir verhaal van overcapaciteit wanneer de AI-zeepbel implodeert, verandert geleidelijk in zorgwekkende stagflatie. De inflatie blijft structureel hoog en de wereldeconomie verliest sneller connectiviteit dan zij aan aanpassingsvermogen wint.
Voor het rendement van beleggingscategorieën betekent deze ‘grote herschikking’ dat aandelen opnieuw de voorkeur krijgen, gevolgd door vastgoed. Wij verwachten dat aandelen uit opkomende markten de komende vijf jaar het hoogste geannualiseerde rendement realiseren van 8,0% in euro's, gevolgd door aandelen uit ontwikkelde markten met een rendement van 7,0%. Ook beursgenoteerd vastgoed zal naar verwachting een rendement van 7,0% realiseren, met de meest positieve vooruitzichten voor vastgoedfondsen (REIT's) sinds 2014.
Uw kapitaal loopt risico: Rendementen zijn geometrisch en geannualiseerd. De weergegeven scenario's zijn geen exacte indicator. Ze zijn een schatting van de toekomstige performance op basis van de huidige marktomstandigheden en gegevens uit het verleden over hoe de waarde van deze belegging schommelt. Verwachte rendementen variëren afhankelijk van de marktperformance. Bron: Robeco, september 2026.
Het rapport van dit jaar bevat ook vier special topics die het veranderende beleggingslandschap weerspiegelen:
1. Knelpunten en energiezekerheid 2.0: Hoe het conflict in het Midden-Oosten het betrouwbaar veiligstellen van de energievoorziening heeft herzien ten gunste van hernieuwbare energie.
2. Private credit – kansen, risico’s en selectiviteit in een markt die volwassen wordt: Wat ooit een meer gespecialiseerde financieringsbron was, is uitgegroeid tot een beleggingscategorie van biljoenen dollars.
3. Opkomende markten – een wereld van uiteenlopende lotsbestemmingen: Een verkenning van de diversiteit van verschillende landen, van veel technologie tot veel grondstoffen.
4. Verder dan duurzaamheid – gegeneraliseerd 3D-beleggen: Het toevoegen van een beleggerspecifieke dimensie aan moderne portefeuilleconstructie.